Galeria

Wycieczka studentów - R.Twining and Company sp. z o. o. Swarzędz - Jasin

Czy wiecie, że Polska jest czwartym krajem na świecie, pod względem spożywania herbaty? Nie sądziłam, że jest to prawdopodobne - przed Polską są jedynie Wielka Brytania, Chiny i Rosja.

Udało nam zobaczyć jak działa i funkcjonuje imponująca fabryka herbaty – TWININGS w Jasinie. W fabryce przywitali nas przemili i przesympatyczni kierownicy produkcji z ogromną wiedzą na temat, który nas najbardziej interesował – LEAN. Na sali konferencyjnej podjęliśmy rozmowę z prowadzącymi- przez 40 minut dyskutowaliśmy, wymienialiśmy się spostrzeżeniami, uwagami i wiedzą o zagadnieniach 5S, standaryzacji, optymalizacji i SMED.

Bezpośrednio przed wejściem na hale produkcyjną, podzieliliśmy się na dwie grupy i dostaliśmy po zadaniu od kierowników: pierwsza grupa miała zaobserwować zagadnienia LEANowskie na hali, druga natomiast te, które wymagają wdrożenia LEAN.

Ruszyliśmy w drogę- przez dwie godziny, które spędziliśmy na produkcji dowiedzieliśmy bardzo dużo na temat produkcji herbaty: zobaczyliśmy magazyn herbat i ziół, w jaki sposób są tworzone kompozycje herbaciane, jak pakowane są herbaty przeróżnego rodzaju, do jakich krajów są odsyłane i w jaki sposób magazynowane. Kierownik pokazał nam firmę zautomatyzowaną i nowoczesną, z potencjałem i ogromną ilością pomysłów. Nieprzerwanie dyskutowaliśmy z prowadzącym, jak i między sobą o powierzonym zadaniu, szukając na produkcji zarówno prawidłowości, jak i nieprawidłowości. Po powrocie na sale konferencyjną i przedstawieniu naszych spostrzeżeń wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski. Na koniec otrzymaliśmy skromne upominki, my również przekazaliśmy prezent na ręce naszego opiekuna wycieczki :-)

Wróciliśmy do Poznania bardzo zadowoleni. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy :-)

 

Luiza Kwiatek


foto. Dominika Warlikowska