Galeria

Studenci WBMiZ w Charkowie

W ostatnim tygodniu lutego mieliśmy przyjemność gościć praktykantki  z Uniwersytety Ekonomicznego w Charkowie.

W dniach 4 – 8 marca br.  studenci II stopnia zarządzania i inżynierii produkcji udali się z rewizytą do Charkowa.

Nasz wydział reprezentowali:  Zuzanna Rybak-Burzyńska, Martyna Paul, Adam Jarczyński, Justyna Rybarczyk, Aleksandra Barbacka, Katarzyna Kalitka, Zuzanna Reiter.

Pierwszego dnia odbyli obowiązkowe szkolenie BHP w firmie Electrotyazhmash . Jest to jedyne przedsiębiorstwo na Ukrainie, które projektuje i produkuje hydrogeneratory dużej mocy, silniki hydrogeneratorowe, turbogeneratory do elektrowni cieplnych i jądrowych oraz silniki elektryczne.

We wtorek praktykanci zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej, w której mogli zobaczyć jak przebiega toczenie, spawanie oraz kucie poszczególnych komponentów generatorów. Pozwoliło to na poznanie procesów oraz wyciągniecie wniosków, że procesy w ukraińskim przedsiębiorstwie nie są jeszcze zautomatyzowane, a jedynie zmechanizowane. Na tej podstawie wieczorem została przygotowana prezentacja, która zawierała w sobie takie aspekty, jak Kaizen, 5S, były to propozycje studentów na ulepszenie procesów w firmie.

Trzeci dzień spędzony w firmie to prezentacja dotycząca finansowych aspektów przedsiębiorstwa, które produkuje generatory sprzedając je na całym świecie. Studenci mieli szansę zadawać pytania o konserwację sprzętu oraz zorientować się gdzie jest największe zapotrzebowanie na tego typu sprzęt.

Piątek 8 marca to ostatni dzień praktyk. Tego dnia przedstawiono propozycje poprawy procesów produkcyjnych w firmach zwiedzonych przez studentów z Polski i Ukrainy. Na spotkanie, które odbywało się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Charkowie, przybył Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie, Rektor uczelni oraz Dziekan wydziału goszczącego studentów.

Nasi studenci mieli możliwość zaprezentowania obronionych w lutym tego roku prac inżynierskich.

W planie pobytu nie zabrakło miejsca na zwiedzanie pięknego miasta, jakim jest Charków i należycie spożytkowany czas wolny :-)