Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Krakowskiej odbędzie się w dniu 22 października br. Ten honorowy tytuł naukowy nadawany jest przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.
Kariera zawodowa
Prof. dr hab. inż. Adam Hamrol urodził się 4 grudnia 1952 roku w Wolsztynie. W latach 1971-1976 studiował na Politechnice Poznańskiej na kierunku Mechanika i budowa maszyn. Dyplom uzyskał w specjalności mechanika stosowana. Od początku kariery zawodowej związany był z Politechniką Poznańską. Tutaj uzyskał stopnie doktora (1982), doktora habilitowanego (1991), a w roku 1999 tytuł profesora nauk technicznych.
Odbył staże naukowe oraz dydaktyczne m.in. w Irlandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. W latach 1999-2005 był Dziekanem tego wydziału. W latach 2005-2012 był rektorem Politechniki Poznańskiej. W trakcie drugiej kadencji sprawował również funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W okresie 2012-2020 kierował Katedrą Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Jest kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i inżynierii produkcji.
Wypromował 16 doktorantów. Kierował bądź był wykonawcą 25 projektów finansowanych przez KBN, NCBiR, fundusze europejskie, przedsiębiorstwa przemysłowe. Jest współautorem prawie 300 publikacji naukowych, z tego około 70 w czasopismach naukowych i naukowo-technicznych o światowym zasięgu. Napisał kilkanaście książek i podręczników.
Jest laureatem Polskiej Nagrody Jakości, nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrody Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zainteresowania naukowe
Główne obszary zainteresowań naukowych Profesora są związane z nadzorowaniem procesów wytwarzania, inżynierią produkcji a zwłaszcza inżynierią jakości, zastosowania w tych obszarach technologii rzeczywistości wirtualnej oraz szybkiego prototypowania.
Współpraca z Politechniką Krakowską
Zainteresowanie Profesora zagadnieniami z zakresu obróbki skrawaniem przyczyniło się do zacieśnienia kontaktów z Politechniką Krakowską już w latach 80. Współpraca trwa do dzisiaj i związana jest przede wszystkim z działaniami w zakresie inżynierii jakości, zarządzania produkcją, metrologii oraz badaniami dot. modeli cyberfizycznych procesów dla idei Przemysłu 4.0.
Profesor Adam Hamrol odegrał znacząca rolę we wsparciu wniosków Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej o uzyskanie pierwszych w kraju uprawnień doktorskich i habilitacyjnych w dyscyplinie inżynieria produkcji.
Serdecznie gratulujemy!