I. Międzywydziałowe Koło Naukowe PUT Solar Dynamics
branża: elektromobilność
Interdyscyplinarny zespół składający się z 30 osób (15 osób z WIM) realizuje kilkanaście mniejszych projektów, które składają się na wspólny cel stworzenia dwuosobowego samochodu elektrycznego wspieranego energią solarną. Zespół podzielony jest na 4 działy: dział nadwozia projektuje i wykonuje karoserię z kompozytu włókna węglowego oraz jest odpowiedzialny za wyposażenie samochodu; dział podwozia realizuje projekt zawieszenia, układ hamulcowy projektuje układ hamulcowy, dział elektryczny odpowiedzialny jest za przetwarzanie energii w pojeździe.
Opiekun: dr hab. inż.Grzegorz Ślaski, prof. PP (WIM), dr hab. inż. Leszek Kasprzyk (WARiE)
Znajdziesz nas na: www.putsolardynamics.pl oraz na Facebooku
II. Międzywydziałowe Koło Naukowe PUT MOTORSport
branża: motoryzacja, mechanika, elektryka, elektronika, konstruowanie, wytrzymałość materiałów, autonomia
Zespół PUT Motorsport to projekt międzywydziałowy, składający się z grupy studentów, którzy nieprzerwanie, od 7 lat, budują bolidy wyścigowe klasy Formula Student, które następnie poddawane są ocenie podczas międzynarodowych zawodów dla uczelni technicznych. W ciągu 6 lat swojej działalności, Zespół, tworząc konstrukcje o napędzie spalinowym, zgromadził na swoim koncie liczne sukcesy, zarówno w konkurencjach statycznych, jak i dynamicznych. W roku 2019 nastąpiła jednak rewolucja, PUT Motorsport, podjął rywalizację rozpoczynając pracę nad pierwszym w historii Zespołu, bolidem elektrycznym, który w roku 2020, zakwalifikował się na 4 rundy zawodów.
Opiekun: dr hab. inż. Grzegorz Ślaski, prof. PP
Znajdziesz nas na: www.putmotorsport.pl oraz na Facebooku
III. Koło Naukowe Mechatroniki „MECHATRON”
BRANŻA – MECHATRONIKA, AUTOMATYKA, ROBOTYKA
Pogłębiamy wiedzę i umiejętności samodzielnego oraz zespołowego rozwiązywania problemów naukowych i technicznych. Realizujemy prace naukowo-badawcze prowadzone na wydziale. Uczestniczymy w targach i wystawach.
Opiekun koła – dr inż. Dariusz Sędziak, mgr inż. Roman Regulski
Znajdziesz nas na Facebooku
IV. Koło Naukowe „PRIME” – Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
branża: zarządzanie i inżynieria produkcji
Zajmujemy się nawiązywaniem i rozwijaniem współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, prowadzeniem warsztatów, szkoleń i gier zespołowych, organizowaniem wycieczek do zakładów produkcyjnych, organizowaniem praktyk zawodowych, aktywnym udziałem i pomocą w konferencjach naukowych.
Opiekun koła – dr inż. Justyna Trojanowska
Znajdziesz nas na Facebooku
V. Koło Naukowe Biomechaniczne Towarzystwo Studentów „Da Vinci”
branża: biomechanika człowieka
Skupiamy się wokół biomechaniki narządu ruchu człowieka, mechanicznego modelowania tkanek oraz zastosowań współczesnych metod obliczeniowych w zagadnieniach biomechanicznych. Szczególnie interesują nas:
- przeciążenia narządu ruchu oraz szerokie możliwości wykorzystania systemu BTS Smart do analizy ruchu
- badania aktywności mięśniowej i zastosowanie EMG w rehabilitacji, ergonomii oraz protetyce
- projektowanie protez, ortez oraz implantów
Opiekun koła – dr Tomasz Walczak, dr inż. Martyna Białecka
Znajdziesz nas na Facebooku
VI. Poznańskie Elitarne Towarzystwo Akademickie Rozwoju Dla Aktywnych PETARDA
branża: inżynieria biomedyczna
Celem pracy KN jest budzenie zainteresowań naukowych oraz stworzenie członkom warunków do pogłębiania wiedzy, doskonalenia form i metod pracy naukowej, kierowania i zarządzania zespołem poprzez pracę nad fizycznymi projektami z dziedzin pokrewnych Inżynierii Biomedycznej. Dodatkowo umożliwienie zdobywania umiejętności praktycznych poprzez współpracę z gospodarką.
Opiekun: dr inż. Adam Patalas
VII. Koło naukowe D3DAL
branża: inżynieria biomedyczna
Celem pracy KN jest zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych w medycynie i inżynierii medycznej. Skupia się na trzech podstawowych obszarach. Pierwszym z nich jest VR/XR (m.in. tworzenie aplikacji rehabilitacyjnych i treningowych). Drugi obszar to diagnostyka i projektowanie zindywidualizowane na podstawie obrazowania medycznego. Trzeci obszar to medyczny druk 3D (produkcja wyrobów medycznych takich jak protezy i ortezy).
Wszystkie obszary działalności Koła są związane z techniką w medycynie i chęci pomocy pacjentom. Koło dysponuje również bardzo nowoczesnym sprzętem takim jak: gogle VR i mieszanej rzeczywistości, prawie 50 drukarek 3D, bieżnia 360, skanery 3D i wiele innych. W kole znajdzie się miejsce dla każdego, kto tylko ma chęci i zapał do działania!
Opiekun: dr hab. inż. Filip Górski, prof. PP, dr inż. Magdalena Żukowska
Znajdziesz nas na Facebooku
VIII. Koło naukowe 4FUTURE
branża: inżynieria produkcji, inżynieria mechaniczna
Nasze działania skierowane są na realizację prac naukowo-badawczych z zakresu inżynierii produkcji. Nieodłącznym elementem działania w kole jest rozwój osobisty jego członków poprzez współpracę z gospodarką oraz uczestnictwo w tematycznych warsztatach. Naszym długoterminowym celem jest stworzenie własnego innowacyjnego produktu, który będzie się doskonale wpisywał w inżynierię produkcji. Skupiamy się na pogłębianiu wiedzy z tematyki przemysłu 4.0 oraz szczupłego zarządzania. Zapraszamy do współpracy również studentów przebywających na Wydziale Inżynierii Mechanicznej w ramach programu Erasmus.
Opiekun: dr inż. Justyna Trojanowska
Znajdziesz nas na Facebooku
IX. Koło Naukowe Obróbki Skrawaniem KNOS
branża: obrabiarki konwencjonalne oraz CNC
W ramach działalności KNOS studenci zapoznają zarówno z parkiem maszynowym jak i narzędziowym. Zakres ich działalności polega na nauce obsługi różnych obrabiarek (zarówno konwencjonalnych jak i CNC) a następnie zapoznanie się z typowymi operacjami tj. toczenie, wiercenie i frezowanie.
Zdobywanie praktycznych umiejętności osiągane jest poprzez realizację konkretnego projektu, którym najczęściej jest wykonywanie jakiegoś urządzenia mechanicznego. Przy okazji realizacji tych projektów studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu obróbki skrawaniem a także zdobywają nową, z którą nie mieli do czynienia w ramach studiów.
Opiekun: dr hab. inż. Paweł Twardowski, prof. PP
X. Koło Naukowe Odlewników
branża : inżynieria materiałowa, odlewnictwo,
W ramach działalności koła studenci biorą udział w pracach badawczych związanych z technologią odlewania, takimi jak badania masy formierskiej oraz badań kompozytów ceramiczno-metalowych. Ponadto studenci zajmują się projektowaniem i konstruowaniem elementów mechanicznych, takich jak turbina tesli. Jako dodatkowa aktywność mniej związana z naukowym charakterem koła, członkowie koła mają okazję uczestniczyć w wykonywaniu odlewów artystycznych.
Opiekun: dr inż. Paweł Szymański
Znajdziesz nas na Facebooku
XI. Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Maszyn
branża: konstrukcja maszyn
Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Maszyn to dynamicznie rozwijająca się grupa studentów pasjonujących się projektowaniem, analizą i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań inżynierskich. Naszym celem jest pogłębianie wiedzy technicznej oraz zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez realizację ambitnych projektów. Obecnie głównym obszarem naszej działalności jest projekt manipulatora łazika marsjańskiego – zaawansowanego ramienia robotycznego, które stanowi kluczowy element większego przedsięwzięcia, jakim jest budowa łazika eksploracyjnego do misji marsjańskich. Manipulator odpowiadać będzie za wykonywanie precyzyjnych zadań takich jak pobieranie próbek gruntu, obsługa narzędzi badawczych czy interakcja z otoczeniem w trudnych warunkach pozaziemskich. Projekt realizowany jest z uwzględnieniem rzeczywistych wymagań misji kosmicznych – skupiamy się na takich aspektach jak lekkość konstrukcji, wytrzymałość materiałowa, dokładność ruchów, a także odporność na warunki ekstremalne.
Opiekun: dr inż. Jan Górecki
Znajdziesz nas na LinkedIn