Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń na Ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę magisterską dotyczącą zastosowania metod obliczeniowych do symulacji procesów cieplno-przepływowych.
IDEA ORAZ CEL KONKURSU
Zastosowanie współczesnych technik obliczeniowych pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów wytwarzania nowych produktów oraz skrócenie czasu przygotowania procesu technologicznego. Połączenie metod symulacji i optymalizacji jest tanim sposobem obniżenia materiałochłonności konstrukcji i znajdowania najlepszych warunków eksploatacji urządzeń. Właściwie stosowane techniki obliczeniowe pozwalają także zwiększyć bezpieczeństwo personelu oraz obniżyć niekorzystny wpływ procesu na środowisko. Wszystko to powoduje, że narzędzia obliczeniowe odgrywają coraz większą rolę w pracy inżyniera. Wraz z upowszechnianiem się komercyjnego oprogramowania w przemyśle, umiejętność posługiwania się tymi narzędziami jest coraz bardziej poszukiwaną cechą zatrudnianych pracowników.
Celem konkursu jest promocja osiągnięć studentów w zakresie zastosowań technik obliczeniowych w szeroko rozumianej technice cieplnej. Dzięki obecności w jury konkursu przedstawicieli przemysłu i firm softwarowych, informacje o najlepszych pracach i ich autorach będą docierać do potencjalnych pracodawców.
ORGANIZATOR KONKURSU
Konkurs organizowany jest przez Katedrę Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej pod auspicjami: Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk we współpracy z:
- HITACHI Energy
- MESco sp. z o.o. - ANSYS Elite Channel Partner
- SymKom sp. z o.o. - ANSYS Channel Partner
- SBB ENERGY S.A.
Na tegoroczną edycję konkursu można przesyłać prace magisterskie obronione między 1. stycznia 2021 a 31. grudnia 2021. Termin nadsyłania prac: 31. marca 2022.
NAGRODY
Łączna pula nagród wynosi ok. 12 000 zł.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej.